Sportolás nyáron
Az elmúlt napok időjárása tagadhatatlanul bebizonyítja, hogy berobbant a kánikula hazánkban is. Az élet azonban nem áll meg akkor sem, ha legszívesebbek bekuckóznánk egy klimatizált helyiségbe és egész nap ki se dugnánk az orrunkat ebben a hőségben.
A sport szerelmesei ilyenkor is hódolnak a legnagyobb szenvedélyüknek és nem állíthatja meg őket az időjárásban. Fontos azonban tudni, hogy mit, hogyan és mikor csinálunk, ehhez pedig Takács Pétert, az Alba Triatlon edzőjét hívtuk segítségül.
– Az első és legfontosabb dolog leszögezni, hogy hidratálás és táplálkozás nélkül lehetetlen hatékony edzésmunkát végezni. A tréningeket érdemes átrakni a reggeli vagy a korai esti időszakra, hiszen ilyenkor jóval kedvezőbb az időjárás, mint a délutáni órákban. Természetesen az élsportolóknál más a helyzet, hiszen nekik a versenyek általában délután folyamán vannak, amikor folyamatosan a hőmérsékleten. Ezért fontos, hogy az edzés is ilyenkor történjen, hogy alkalmazkodni tudjon a szervezethez. Sportolók esetén egyébként a melegben történő edzés előnyökkel is járhat.
Mi van akkor, ha csak a hőségben tudunk edzeni, hogyan csináljuk?
– A fokozatosság, mint mindig létfontosságú dolog. Ha csak párszor edzünk a melegben, az nagyon rosszul fog esni a szervezetnek. Fel kell építeni az edzést, hogy hozzászokjunk az időjárási körülményekhez is. Heti 1-2 nap hőségben történő edzés több héten keresztül elég ahhoz, hogy a hőérzetünk megnövekedjen, a szervezetünk alkalmazkodjon. Ha viszont túlzásba esünk, akkor akár még kórházba is kerülhetünk, ezt pedig mindenki szeretné elkerülni! Mindig tartsuk be a fokozatosság elvét és legyünk türelmesek!
Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű bevitele
– A hőség legyőzésének leghatékonyabb módja, hogy hidratáltan veszünk részt edzésen. Ez rendben tartan a pulzusunkat. A pulzus jobban növekszik a hőségben, mert sportolás közben az izomműködés nagy része hőenergiává alakul át, ezt a szervezetünk izzadással kompenzálja. Izzzadással csak folyadékot veszít a szervezet, hanem a vért mozgatjuk, hogy hűtsük a bőrünket. Ha kerékpáron ülünk, érdemes gyakorolni az ivást kerékpározás közben is, mert menetszél hatására az izzadást később érzékeljük és fejfájásra, fáradtságra, gyengeségre, dehidratáltságra leszünk figyelmesek.
Amire még érdemes odafigyelni: a nátrium pótlása
– Minden sportoló annyi szót választ ki izzadással. Rövid edzés esetén egy egyszerű sós snack esetleg a sópótlásban. Négy órás vagy annál hosszabb edzések többször maraton, ultrafutás vagy hosszútávú triatlon) során a sportolóknak szótablettával kell kiegészíteni az edzéseket is. Egyes sportolóknak nagy koncentrációjú sportitalra és gélekre lehet szükségük, másoknak azonban csak néhány szótabletta kell. A frissítést gyakorolni kell, nincs aranyszabály a szervezetre. Az anyagcsere folyamata mindenkinek más és más. Gyakoroljunk különféle márkákkal és termékekkel annak megállapításához, hogy mi a legmegfelelőbb a betegség.
Hűtsük magunkat
– Ha vizet akarunk önteni a fejünkre, akkor a legjobb szobahőmérsékletű vizet használni. Érdemes hűteni a kezünket és az alkart is, ahol nagy erek futnak. Ezeknek a területeknek a lehűtése hatásos lehet az egész testére.
Oda kell figyelni a tempóra is
– Végül, még akkor is, ha az összes fenti módszert és stratégiát sikeresen alkalmazzuk, akkor is szabályoznunk kell a hőmérsékletet kell. Pontosabban el kell kerülni a túl gyors, intenzív tempót. Fokozatosan kell kezdeni és az edzéseket felépíteni. Amíg a nyári melegben edzünk, az alkalom során a biztonság, fokozatosság rendkívül fontos. Ügyeljünk a pulzusra és a közérzetünkre. Ha betartjuk ezt a pár egyszerű módszert, akkor teljes mértékben felkészültünk és készen állunk egy nagyszerű verseny/edzés teljesítéséhez.
Címkék
#sportolás #takács péter #tanácsok #Albadiagnosztika #Kánikula #edző #hőség #meleg #edzéstervezés #teljesitmenydiagnosztika
2021.06.20.